Przejdź do treści

Zioła na obrzęki

Zioła, które redukują obrzęki nóg

Obrzęk nóg, zwłaszcza latem potrafi skutecznie utrudnić życie. Uczucie ciasnych butów, spuchnięte, nieestetyczne łydki i kostki. Jak w naturalny sposób pokonać ten uciążliwy problem?

Podpowiadamy, za pomocą jakich ziół pożegnasz się z obrzękami nóg na dobre.

Czym jest obrzęk i co go powoduje?

Obrzęk to po prostu wynik zaburzonego przepływu wody w organizmie. Może być spowodowany nieodpowiednią dietą (zbyt dużo soli, wysoko przetworzona żywność itp.), piciem zbyt małej ilości wody (przez co nasz organizm dostaje sygnał, że musi ją magazynować), ciążą czy upałem.

To właśnie zatrzymanie wody powoduje, że nasze kostki i łydki puchną jak „balon”.

1. Nasiona i kwiaty kasztanowca

Wyciągi z kwiatów oraz nasion kasztanowca stanowią podstawowy składnik większości naturalnych leków redukujących obrzęk nóg.

Wyciąg z kwiatów kasztanowca skutecznie wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Zapobiega powstawaniu nieestetycznych żylaków i pajączków. Wykazuje także działanie redukujące opuchliznę i obrzęki.

Za skuteczność preparatów z wyciągiem z kasztanowca odpowiada zawarta w nich escyna, czyli mieszanina saponin obecna w kasztanowcu.

Escyna wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciw obrzękowe, łagodzące ból czy poprawiające przepływ krwi i zapobiegające powstawaniu zakrzepów. W efekcie tego znika uczucie ciężkich nóg oraz widoczna opuchlizna.

2. Siedmiopalecznik

Zioło to wykazuje działanie ściągające, wzmacniające ściany naczyń krwionośnych oraz przeciwzapalne. Ponadto uśmierza ból, działa tonizująco i łagodzi zmiany skórne. O skuteczności tego zioła przekonali się już nasi przodkowie, którzy stosowali siedmiopalecznik w stłuczeniach i obrzękach.

Popularne są wyciągi alkoholowe na bazie tej rośliny, które wykazują silne działanie lecznicze.

3. Nawłoć pospolita

To pospolite zioło, które możemy spotkać na terenie całego kraju. Charakteryzuje się małymi, żółtymi kwiatami.

Wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające oraz moczopędne (usuwa nadmiar wody z organizmu). Dzięki zawartości rutyny i kwercetyny skutecznie uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia przepływ krwi.

Dużą skuteczność wykazują herbatki na bazie suszonych pędów tej rośliny.

4 Go Here. Głóg

Głóg to cenna roślina, która poprawia ogólny stan żył. Uszczelnia, uelastycznia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Dzięki swoim właściwościom redukującym obrzęki to doskonały środek na opuchnięte nogi i stopy.

Głóg korzystnie wpływa na krążenie i reguluje ciśnienie krwi.

5. Mniszek lekarski

Ta znana wszystkim i wszechobecna roślina wykazuje silne właściwości prozdrowotne.

Dzięki silnym właściwościom moczopędnym powoduje wydalenie nadmiaru wody z organizmu. Tym samym uporczywa opuchlizna, zwłaszcza w czasie upałów, zostaje zredukowana.

Ponadto mniszek lekarski zwiększa przepływ krwi w organizmie, rozrzedza krew i zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów.

Na obrzęki najlepiej jest codziennie pić 1 filiżankę naparu z korzenia mniszka lekarskiego.

6. Pietruszka zwyczajna

Zarówno korzeń jak i natka pietruszki wykazują silne działanie moczopędne. Szczególnie kobietom w ciąży lub osobom cierpiącym na obrzęki w czasie upałów poleca się jedzenie surowej, świeżej natki pietruszki.

Jeśli nie jesteś fanem „zieleniny” to możesz pić napar z korzenia pietruszki.

7. Lubczyk

Lubczyk to nie tylko zioło, które stanowi doskonały dodatek do rosołu! Dzięki swoim właściwościom moczopędnym szybko i skutecznie wspomaga wydalanie nadmiaru wody z organizmu. Za sprawą właściwości poprawiających krążenie wspomaga obieg krwi w organizmie, i tym samym transport wodny ciała.

8. Ruszczyk kolczasty

Wyciąg z ruszczyka wykazuje działanie obkurczające ściany naczyń krwionośnych, uelastycznia żyły i wzmacnia je. Dzięki zawartości dużej ilości flawonoidów, przynosi ulgę spuchniętym nogom szczególnie w czasie uciążliwych upałów.

9. Pokrzywa

Działanie moczopędne wykazuje także znana wszystkim pokrzywa. Można stosować ją w postaci naparów i okładów lub codziennie pić filiżankę herbatki pokrzywowej.

Oprócz drenażu wodnego wykazuje także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

10. Nawłoć pospolita

Roślina ta wykazuje silne działanie moczopędne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych. Ponadto obniża ciśnienie krwi .

Zaleca się picie herbatek ze świeżych lub suszonych części nadziemnych tej rośliny.

Z dobrodziejstwa nawłoci możemy korzystać przez cały rok, zioło bardzo dobrze przechowuje się w formie suszonej lub mrożonej.

11. Perz

Kłącze perzu, które wykazuje działanie lecznicze, wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Ponadto roślina wykazuje działanie moczopędne i przeciwobrzękowe.

Zaleca się picie naparów z kłącza perzu regularnie, przez około 4 tygodnie. Taka kuracja powinna przynieść ulgę w obrzękach na kilka tygodni.

12. Nagietek

Kwiat nagietka wykazuje działanie moczopędne, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe (uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych).

W celu osiągnięcia szybkich efektów zaleca się codzienne picie naparu z suszonego nagietka. Można także zastosować wyciąg z nagietka zewnętrznie, w formie maści.

Obrzęki nóg to uporczywa dolegliwość, która potrafi utrudnić codzienne życie. Na szczęście z pomocą naturalnych środków, szybko i skutecznie można złagodzić tą przykrą dolegliwość.

Nasi pacjenci często chwalą sobie takie preparaty, jak Kapilar  i Ruscoven.

1 komentarz do “Zioła na obrzęki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.