Przejdź do treści

Zatoki – pozbądź się bolesnego problemu

Zioła na zatoki – co wybrać?

Ostatnio nasz znajomy w pracy zaczął narzekać na ból zatok. Kilka razy zdarzyło się, że nie mógł przez niego przyjść do pracy. Ciągły, tępy ból sprawia, że nie można skupić się na pracy.

Pomyślmy, co można zrobić, by pozbyć się problemów z zatokami.

Pierwsze, o czym pomyślałem, to olejek oregano, który ma działanie antybakteryjne, a jego silny zapach będzie także odtykał nos.

Pozostałe zioła na ten problem nie są już tak oczywiste – zatoki do miejsce otoczone kośćmi, do którego trudno docierają substancje aktywne.

Zioła stosowane przy bólu zatok powinny udrażniać nos, zatem nie wskazane jest stosowanie na zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. Krople z xylometazoliną i innymi substancjami, będą przedłużały przebieg choroby.

Do przedsionka nosa można wprowadzić takie maści, jak:

 • Maść majerankową
 • Maść żywokostową

Dobre efekty daje także wdychanie wymieszanego olejku eukaliptusowego i lawendowego. Na szklankę wody wlej po 2 – 5 kropli tego olejku i wdychaj parę przez lejek, a potem przez usta.(1)⁠

Na forum rozanski.ch/forum polecany jest także olej:

 • laurowy
 • jałowcowy
 • sosnowy

Podobne działanie będzie miał też olejek pichtowy, który ma tę zaletę, że można go stosować do wewnątrz. Bardzo dobrze sprawdzają się tabletki do ssania z tym olejkiem, które możesz zastosować zawsze, gdy tylko pojawi się problem z bólem.

Preparaty napotne

Takie działanie ma na przykład mieszanka zawierająca:

 • kwiat bzu 30 g
 • kwiatostan lipy 30 g
 • owoc róży 20 g
 • wiązówkę 20 g
 • korę wierzby 20 g

2 łyżki ziół naparza się w 1 i pół szklanki wody i podaje z syropem malinowym przed spaniem.(1)⁠

Zioła rozgrzewające

Na zatoki pomagają także okłady z waty zanurzonej w wywarze z takich ziół, jak:

 • łopian
 • krwawnik
 • majeranek
 • serdecznik

Na czoło nakłada się watę zamoczoną w prawie gorącym naparze, powtarzając to 2 – 3 razy. Potem należy posmarować czoło maścią z alantoiną. (1)⁠

Ssanie oleju słonecznikowego

W książce(2)⁠ znalazłem informację o tym, że na zatoki pomaga ssanie oleju słonecznikowego. Należy nim płukać usta przed 20 minut i następnie wypluć go, co pozwoli oczyścić zatoki.

Znam jedną osobę, która stosowała tę metodę i jeśli była ona wykorzystywana regularnie, bardzo pomagała na zatoki. Niestety, Paulina potem przestała dbać o zatoki i problem się nasilił. Jadwiga Górnicka zaleca stosowanie tej metody przez około pół roku.

Zioła szwedzkie

Książka Marii Treben(3)⁠ jest pełna informacji, które nie do końca są zgodne z dzisiejszym stanem wiedzy medycznej, ale mimo to, warto ją poznać. Maria Treben opisuje dokładnie zioła szwedzkie (te naturalne, na alkoholu, a nie na wodzie), które są pomocne w różnych problemach z zatokami. Autorka poleca robienie z nich okładów na dolną cześć czoła. Myślę, że będą pomocne, z uwagi na dużą zawartość olejków eterycznych.

Na forum profesora Różańskiego można znaleźć opowieści osób, które opisują, jak bardzo pomogły im te zioła.

Płukanie zatok

Dla niektórych ludzi wydaje się to najbardziej kłopotliwą metodą, ale daje najszybsze efekty. Aby wykonać zabieg, nie trzeba pomocy lekarza – polega on na przepłukaniu zatok roztworem chlorku sodu i dwuwęglanu sodowego. Dzięki niemu usuniesz bakterie znajdujące się w zatokach, dzięki czemu oddychanie będzie znacznie łatwiejsze.

Podsumowanie

W tym artykule zaproponowałem kilka metod na skuteczne pozbycie się problemów z zatokami. Niestety, wielu ludzi, zamiast walczyć z przyczyną choroby, wybiera po prostu stosowanie środków przeciwbólowych. Pamiętaj, że takie leki, jak na przykład Ibuprom zatoki, przedłużają czas trwania choroby. Pseudoefedryna, która jest jego składnikiem, obkurcza błonę śluzową i daje poczucie ulgi. Prowadzi to jednocześnie do zahamowania odpływu bakterii i przedłuża czas trwania choroby.

Leków o podobnym działaniu jest mnóstwo, co wskazuje na to, że ich producentom nie zależy na tym, żebyś wyzdrowiał. Ich celem jest zarobienie pieniędzy na Twojej chorobie.

Może lepiej postawić na zioła?

Bibliografia

1. Ożarowski A. Ziołolecznictwo Poradnik dla lekarzy.

2. Górnicka J. Poradnik zdrowia.

3. Treben M. Apteka Pana Boga. 1999.

1 komentarz do “Zatoki – pozbądź się bolesnego problemu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.