Przejdź do treści

Zagrożenia wywołane niedoborem witaminy D3

Czy wydaje wam się, że macie w sobie mnóstwo witamin? Być może tak, ale jak pokazują badania większość Polaków ma jednak ich niedobór. Przede wszystkim warto jest w tym miejscu wspomnieć o witaminie D3, której niedobór może mieć nawet 90 procent naszych rodaków. Jest to bardzo niepokojące, bo warto jest zdać sobie sprawę z tego, że może to być przyczyną wielu problemów. Nie bez powodu bowiem przez wielu specjalistów witamina D3 nazywana jest witaminą życia. Wszystko dlatego, że wpływa ona na szereg czynności i narządów ważnych dla naszego zdrowia. Przyjrzyjmy się w związku z tym, czym grozi niedobór witaminy D3.

Krzywica i osteoporoza

Zacznijmy od tego, że u małych dzieci niedobór witaminy D może grozić krzywicą. Nie lepiej jest jednak także i u osób starszych, ponieważ jeśli mają oni jej zbyt mało, to grozi im osteoporoza, z którą zresztą w Polsce zmaga się wiele osób w podeszłym wieku.

Choroby układu krążenia

Niedobór tej witaminy ma także swoje odbicie w otyłości, a także chorobach układu krążenia. Szczególnie groźne jest tutaj nadciśnienie tętnicze.

Nowotwory

Udowodniono, że witamina D, a właściwie jej brak skutkować może także większa podatnością na zachorowania na niektóre nowotwory. Mowa tu przede wszystkim o nowotworach piersi, prostaty i jelita grubego.

Jeśli dodamy do tego fakt, że niedobór tej witaminy przyspiesza także proces starzenia, to na pewno warto jest się zastanowić nad jej aplikacją. Szczególnie zimą, kiedy nasz organizm nie produkuje jej tyle co latem.

2 komentarze do “Zagrożenia wywołane niedoborem witaminy D3”

  1. Na pewno warto jest sięgnąć zimą po tę witaminę z innego źródła niż nasze naturalne. Na szczęście z suplementacją nie ma dziś większego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.