Przejdź do treści

Schudnij latem YERBA MATE!

Jeśli Ty także zastanawiasz się, skąd wzięła się yerba mate i jakie ma działanie, z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji. Pamiętam swoje pierwsze doświadczenia z mate, i to, co zapadło mi w pamięć, to niesamowity smak, bardzo mocne działanie pobudzające i oszołomienie mnogością odmian.

Yerba mate na odchudzanie

Yerba mate rośnie w krajach Ameryki Południowej, a największymi producentami są:

  • Argentyna
  • Paragwaj
  • Chile
  • Peru
  • Brazylia
  • Urugwaj

Działanie mate wynika z duże zawartości mateiny, która jest po prostu inaczej nazwaną kofeiną. Ma ona korzystny wpływ na:

  • metabolizm
  • poziom energii
  • spalanie tłuszczu
  • hamowanie uczucia głodu

Oprócz tego, napar ma delikatnie uspokajające działanie na układ nerwowy i pozwala lepiej radzić sobie z emocjami. Wynika to z bardzo dużej zawartości magnezu.

Metabolizm

Metyloksantyny, zawarte w yerba mate, pobudzają metabolizm tłuszczów. Pozwala to na zmniejszenie ich wchłaniania do organizmu. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że zmniejsza ona ilość płytki miażdżycowej, trójglicerydów i cholesterolu.

Napar przygotowany w prawidłowy sposób dostarczy Ci witamin, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W sieci można znaleźć informację o tym, że mate dostarcza tych substancji, których potrzebujemy, gdy jesteśmy na diecie.

W czasie restrykcyjnych diet często pojawiają się zaparcia. Jeśli masz taki problem, yerba mate będzie dobrym rozwiązaniem, bo zwiększa wydzielanie żółci i ma delikatne działanie przeczyszczające. W przeciwieństwie do herbat ziołowych na przeczyszczenie, yerba mate nie uzależnia i można ją pić cały czas.

Energia

Jeśli masz mnóstwo energii do działania, na pewno nie będziesz myślał o tym, by pocieszać się kolejnym pączkiem. Pobudzenie, które następuje po wypiciu naparu z mate, jest silniejsze niż po kawie. Mate powoduje zwiększone wydatkowanie energii, dlatego popijanie jej zamiast kawy lub czystej wody, przyczyni się do uzyskania lepszego bilansu energetycznego.

Porcja mate wypita przed treningiem zwiększy Twoją motywację i skupienie, a także doda Ci sił. Wpłynie to na efektywniejsze ćwiczenia i spalenie większej ilości kalorii. Kolejna zaleta – gdy masz zakwasy, przydaje się moczopędne działanie kofeiny zawartej w yerba mate, która przyśpieszy usuwanie kwasu mlekowego z mięśni.

Gdy nie masz energii do ćwiczeń, lub jesteś po nich bardzo zmęczony, yerba mate przyśpieszy regenerację.

Spalanie tłuszczu

Kolejnym zastosowaniem yerba mate jest używanie jej jako „spalacza” tłuszczu. Działa równie dobrze w czasie treningu, jak i podczas spoczynku. Jeśli nie lubisz ćwiczeń, a chcesz zrzucić kilogramy, yerba mate będzie bardzo dobrym wyborem.

Mate oczyszcza organizm i dzięki niej możesz pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii.

Głód

Indianie z Ameryki Południowej są w stanie przetrwać w dżungli kilka dni, bez jedzenia. W tym czasie żują jedynie liście yerba mate, które dostarczają im energii i zmniejszają apetyt.

Po wypiciu naparu z mate, pokarm dłużej przebywa w żołądku i jest dokładniej trawiony, co zmniejsza głód.

Jaka yerba mate jest najlepsza na odchudzanie?

Istnieje wiele odmian yerba mate, z których niektóre są oznaczone jako „odchudzające”. Oto opis poszczególnych odmian z uwzględnieniem właściwości odchudzających:

Yerba mate z patyczkami (con palo) – jest nieco słabsza w działaniu, dlatego będzie dobrym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę. Najsłabsze działanie mają odmiany „Suave” (delikatne) i „Sellection Especial” – pozbawione pyłu. Istnieją odmiany bez dodatków, na których znajdziesz słowo „silueta” (sylwetka), ale to tylko chwyt reklamowy

Yerba mate bez patyczków – (sin palo) – jest znacznie mocniejsza, ponieważ nie zawiera patyczków, pozbawionych mocy. Wpływa to na trudniejsze picie przez bombillę, czyli rurkę do picia mate. Jeśli oczekujesz silnych rezultatów i mocniejszego smaku

Yerba mate ziołowa na odchudzanie – te odmiany zawierają różne zioła (boldo, miętę, kruszynę, senes), które przyśpieszają przemianę materii. Ich działanie jest słabsze, niż wersji bez dodatków. Jeśli pasuje Ci ich smak, pij śmiało!

Napisz w komentarzu, jaka jest Twoja ulubiona yerba mate!

3 komentarze do “Schudnij latem YERBA MATE!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.