Przejdź do treści

Woda gazowana czy niegazowana?

  Woda gazowana czy niegazowana?

  Woda gazowana ma odświeżający smak i wiele osób wybiera ją zamiast zwykłej wody. Jednocześnie, w sieci można znaleźć informacje na temat tego, że jest ona niezdrowa dla naszego organizmu.

  Czy to prawda? – tego dowiesz się z mojego artykułu.

  Czym jest woda gazowana?

  Woda gazowana, to woda, która została nasycona pod ciśnieniem dwutlenkiem węgla. W większości przypadków, do wody dodaje się także minerały, które poprawiają jej smak.

  Niektóre wody gazowane, jak Perrier czy San Pellegrino, są wytwarzane w inny sposób. Pozyskuje się je z naturalnych skał, dlatego zawierają więcej minerałów i związków siarki.

  Ciekawym produktem jest także tonik, czyli woda gazowana z dodatkiem chininy i soków owocowych, o charakterystycznym, gorzkim smaku.

  Czy woda gazowana zakwasza organizm?

  Podczas produkcji wody gazowanej używa się dwutlenku węgla oraz wody. Podczas tej reakcji powstaje bardzo słaby kwas węglowy, który stymuluje podobne receptury w jamie ustnej, co musztarda.

  Dzięki temu, woda gazowana ma interesującym kwaskowaty smak i smakuje nam bardziej niż niegazowana.

  pH wody gazowanej wynosi od 3 do 4, dlatego można ją zaliczyć do produktów o średniej kwasowości. Coca cola ma kwasowość około 2,5, podobnie, jak sok z cytryny.

  Picie wody gazowanej nie będzie przyczyną zwiększonego zakwaszenia organizmu,

  ponieważ dwutlenek węgla, będzie usunięty przez nerki i płuca. Ten proces pozwala zachować pH płynów organizmu w zakresie od 7.35 do 7.45, niezależnie od tego, co jesz i pijesz.

  Wpływ wody gazowanej na zdrowie zębów

  W sieci można znaleźć także informacje o tym, że woda gazowana wpływa pozytywnie na zęby, ponieważ ma kwaśny odczyn, którego nie lubi nasze szkliwo.

  Naukowcy doszli jednak do innego wniosku – woda gazowana ma minimalny wpływ na zdrowie szkliwa i jest dla niego kilkaset razy mniej groźna niż słodkie napoje.

  Napoje gazowane są szkodliwe dla szkliwa tylko wtedy, gdy nie zawierają cukru, a co więcej, jeszcze groźniejsze dla szkliwa, są niegazowane, słodkie napoje.

  Podczas badań niekorzystnego działania napojów na szkliwo, zanurzano w nich ludzkie zęby na 24 godziny. Zanotowano w nich, że napoje słodzone cukrem, mają znacznie gorszy wpływ na szkliwo niż napoje dietetyczne.

  Podsumowując, jeśli chcesz zachować zdrowie, nie pij napojów zawierających cukier. Woda, niezależnie od tego czy jest gazowana, czy też nie, praktycznie nie ma wpływu na szkliwo.

   

  Czy woda gazowana wpływa niekorzystnie na trawienie?

  Wodę gazowaną obwinia się także za to, że powoduje pogorszenie trawienia. Nie jest to prawdą – wręcz przeciwnie, woda gazowana, poprawia na przykład zdolność do połykania.

  Ten efekt zaobserwowano zarówno u młodzieży, jak i u dorosłych. Woda gazowana stymuluje nerwy, odpowiedzialne za stymulowanie odruchu połykania.

  Najsilniejsze pozytywne działanie, ma zimna woda gazowana. Jeśli masz problem z połykaniem tabletek, pij częściej wodę z lodem.

  Zwiększa uczucie sytości

  Kolejną korzyścią z picia wody gazowanej jest to, że daje ona silniejsze uczucie sytości niż zwykła woda.

  Pijąc ją, wydłużamy czas przebywania pokarmu w pierwszej części żołądka, dzięki czemu zwiększa się nasze uczucie sytości.

  Aby osiągnąć ten efekt, wystarczy wypić szklankę wody gazowanej przed posiłkiem.

  Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o korzystnym działaniu wody gazowanej na odchudzanie, ale wyniki pierwszych badań na ten temat, są obiecujące.

  Zmniejszenie zaparć

  Picie wody gazowanej to zaskakująco skuteczny sposób na zmniejszenie zaparć.

  Badania przeprowadzone na grupie osób starszych osób po zawale, wskazują na to, że picie wody gazowanej znacznie przyśpiesza pracę jelit, w porównaniu do zwykłej wody. Poprawę zanotowało 58% osób.

  Nie jest prawdą także to, że woda gazowana przyczynia się do powstania niestrawności i bólów brzucha – badania wskazują na zupełnie odwrotne efekty.

  Po 2 tygodniach picia większej ilości wody gazowanej, większość osób zauważa poprawienie pracy układu trawiennego oraz większe wydzielanie żółci.

  Czy woda gazowana wpływa niekorzystnie na kości?

  To kolejny mit – woda gazowana jest postrzegana, jako produkt kwasowy, który wypłukuje wapń z kości. Badania mówią co innego – dwutlenek węgla nie ma nic wspólnego z gęstością kości.

  Badania na temat napojów gazowanych potwierdzają jedynie, że na stan kości wpływają napoje typu Coca cola. Zawartość gazu, nie ma żadnego wpływu na kości, a składnikiem, który wpływa niekorzystnie na kości, jest kwas fosforowy.

  Osoby pijące nałogowo coca colę, mogą mieć za duży poziom fosforu w organizmie, oraz niedobór wapnia. Przyczynia się to do potencjalnego zmniejszenia gęstości kości.

  Coca cola może mieć niekorzystne działanie nawet na kości młodych osób. Ten problem można rozwiązać, przestając pić Colę i zastępując ją wodą.

  Picie wody gazowanej, ma identyczny wpływ na zdrowie kości, co zwykłej.

  Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują nawet na to, że woda z bąbelkami, ma lepszy wpływ na kości, niż zwykła kranówka.

  Zaobserwowano to między innymi na kurach.

  Czy woda gazowana ma niekorzystny wpływ na serce?

  W tej chwili nie ma zbyt wielu badań na ten temat, jednak prawdopodobnie, woda gazowana ma korzystny wpływ na serce.

  Badania na niewielkiej grupie kobiet wskazują na to, że woda gazowana, może zmniejszać poziom cholesterolu LDL (złego cholesterolu), ilość markerów stanu zapalnego, oraz ilość glukozy we krwi. Ocenia się także, że może ona zwiększać ilość cholesterolu HDL, który ma korzystne działanie.

  Na razie te wyniki potwierdzono jedynie na bardzo małej grupie badanych kobiet.

  Na podstawie wyników badań, które są dostępne obecnie, można stwierdzić jedynie, że woda gazowana, na pewno nie jest przyczyną chorób.

  Czy woda gazowana szkodzi?

  W tej chwili nie ma żadnych dowodów, że woda gazowana ma jakieś szkodliwe działania na organizm.

  Nie wykazuje ona szkodliwego działania na zdrowie zębów oraz kości. Co więcej, poprawia ona trawienie i zmniejsza zaparcia.

  To produkt, który nie zawiera kalorii i dlatego, wiele osób wybiera ją, zamiast zwykłej wody. Naszym zdaniem, jeśli masz wybierać między gazowaną wodą, a słodkimi napojami czy sokami, będzie ona najlepszym wyborem.

  Jeśli pijesz ją i Ci smakuje, nie musisz koniecznie przestawiać się na wodę niegazowaną. Woda gazowana jest niewskazana jedynie dla osób, które po jej wypiciu odczuwają niekorzystne objawy, jak bóle brzucha czy odbijanie się. Jeśli nie odczuwasz takich objawów, pij ją na zdrowie.

  Coral Mine

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.