Przejdź do treści

Właściwości yerba mate

Czym jest yerba mate? Być może się z tym terminem spotkaliście. Jest to nic innego jak napar, który przyrządzony jest z liści drzewa pochodzącego z lasów deszczowych. Przez stulecia napar ten pili mieszkańcy Południowej Ameryki. W końcu trafił on także na stary Kontynent i szybko poznano się tutaj na jego korzystnym oddziaływaniu na organizm człowieka.

Wpływ na organizm

Przede wszystkim yerba mate dostarcza organizmowi zastrzyku energii. Nie jest to mimo wszystko jedyna zaleta tego napoju. Poza tym zapobiega on także rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust, a także wspomaga odchudzanie. Naukowcy udowodnili, że składniki znajdujące się w yerba mate wpływają korzystnie na przemianę materii, a także przedłużają uczucie sytości. Dlatego też dobrze jest stosować ten napar, uprawiając przy tym sport, bo wówczas na pewno spalimy więcej kalorii. Dodajmy też, że napar ten stymuluje centralny układ nerwowy, a także usprawnia pracę jelit.

Dwie wersje

Yerba mate sprzedawana jest w dwóch formach. Mogą to być wolne liście lub torebki. Czasami w sprzedaży dostępne są różne wersje smakowe.

Co ważne sposób przygotowania takiego naparu jest bardzo prosty i w zasadzie nie różni się niczym od parzenia zwykłej herbaty. Wystarczy wsypać liście yerba mate do 2/3 wysokości dzbanka i zalać je wodą. Następnie odczekać kilka minut i sprawdzić, czy wchłonęły one wodę. Jeżeli tak to wystarczy dolać wody, aby wszystkie liście były zanurzone i odcedzić napar od liści za pomocą sitka. Użyte mogą one być wielokrotnie aż do czasu, kiedy przestaną barwić wodę.

2 komentarze do “Właściwości yerba mate”

  1. Na pewno jest to napar korzystnie oddziałujący na nasz organizm, ale należy pamiętać, że jest on moczopędny, a więc nie należy z nim przesadzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.