Przejdź do treści

Witaminy i minerały w Twojej diecie

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że witaminy i minerały są w naszym organizmie bardzo potrzebne. Wprawdzie nie dostarczają same w sobie energii, ale naukowo udowodnione jest, że przedłużają życie, a poza tym zapobiegają wielu chorobom. Dlatego też należy dbać o to, aby ich ilość w organizmie była umiarkowana, choć podkreślmy jednocześnie, że pomiędzy ilością minerałów a witamin w organizmie musi zostać zachowana pewna równowaga.

Indywidualna potrzeba

Nie da się ustalić, jakiej ilości minerałów i witamin potrzebuje organizm w kwestii ogólnej, bo jest to sfera indywidualna i zależna od kilku czynników. Zależy to w głównej mierze od wagi, wieku czy też poziomu aktywności fizycznej.

Zbilansowana dieta

Najlepiej, jeśli minerały i witaminy do naszego organizmu są dostarczane wraz z dietą. Nie da się jednak ukryć, że aby tak było, to nasza dieta musi być bardzo urozmaicona. Poza tym nie mniej ważne jest to, co jemy i jak przygotowujemy posiłki. Wiele witamin i minerałów zawierają w sobie na przykład warzywa i owoce. Niemniej jednak tracą one bardzo wiele, jeśli są gotowane lub przetwarzane w jakiś inny sposób.

Suplementy

Poza tym większość z nas zwyczajnie nie odżywia się dziś zdrowo, a więc i liczba minerałów czy witamin dostarczanych z pożywienia nie jest wystarczająca. Wówczas sięgnąć trzeba po suplementy diety, których na rynku jest naprawdę sporo. Te pozwalają wyrównać gospodarkę mineralną, dzięki czemu niedobory w naszym organizmie nie będą występować.

2 komentarze do “Witaminy i minerały w Twojej diecie”

  1. Oczywiście, że najlepiej jest dostarczać je z pożywienia, ale po prostu czasami jest w nim ich zbyt mało. Wówczas suplementy to dobry pomysł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.