Przejdź do treści

Witamina K2 – Zadbaj o naczynia krwionośne i kości.

Większość osób nawet nie słyszało o witaminie K2 – niewiele mówi się o niej w mediach, co prowadzi u wielu osób do niedoborów.

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego warto zapoznać się z jej właściwościami.

Tę substancję odkryto w roku 1929 roku i od razu zwrócono uwagę na to, że ma ona wpływ na krzepnięcie krwi. Wykazano także powiązanie niedoboru witaminy K2 z różnymi chorobami.

Jaki wpływ na witamina K2 na organizm?

Witamina K2 ma wpływ na przyswajanie wapnia z pokarmu. Wzmacnia kości i sprawia, że proteiny transportują wapń do tych tkanek, gdzie jest najbardziej potrzebny.

Dzięki temu można uniknąć skupiania się wapnia tam, gdzie nie powinien się znajdować, czyli w naczyniach krwionośnych. Według badań przeprowadzonych w Rotterdamie, witamina K2 pozwala na zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż o 57%.

Badania przeprowadzano zarówno na kobietach, jak i na mężczyznach. Działanie witaminy K2 jest znacznie silniejsze, niż K1, dlatego nie można ich utożsamiać ze sobą.

To bardzo ważne dane, ponieważ każdego roku około 14 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób naczyniowych.

Działanie witaminy K2 na kości

W Polsce na osteoporozę choruje około 3 miliony osób – wiele z tych problemów może być spowodowanych niedoborem witaminy K2. Badania, w których w ciągu 3 lat zbadano 24 kobiety po menopauzie pokazały, że ta witamina ma korzystny wpływ na gęstość kości.

Badania powtórzono z podobnymi rezultatami także w Japonii. Przyjmowanie witaminy K2 zmniejsza ryzyko złamania kręgosłupa (60%), kości biodrowej (77%) i innych kości o 81%.

W tej chwili coraz więcej lekarzy zaleca zwiększenie ilości przyjmowanego wapnia, jednak może być to niewystarczające, do zmniejszenia ryzyka złamań. Dopiero połączenie wapnia i witaminy K2 wpływa na to, że ten minerał odkłada się w kościach i zwiększa ich gęstość. Już dziś warto przyjmować te dwie substancje jednocześnie.

Witamina K2 poprawia stan zębów i wpływa na zmniejszenie ryzyka nowotworów

Witamina K2 wpływa nie tylko na kości, ale także na stan zębów. Aktywuje ona działanie osteokalcyny, która jest niezbędna do zachowania odpowiedniego stanu szkliwa i kości. Według nowych doniesień, witamina A, D i K2 działają synergistycznie, wspomagając układ kostny.

Badania wykazały także, że przyjmowanie witaminy K2 pozwala na znacznie zmniejszenie ryzyka występowania nowotworu prostaty (63%). Takiego działania nie ma witamina K2.

Gdzie znajdziemy tę witaminę?

Organizm człowieka jest w stanie syntetyzować witaminę K2, co jest bardzo przydatne, ponieważ zachodnia dieta nie dostarcza jej odpowiednich ilości. Jeśli chcesz zachować swoje kości w odpowiednim stanie, nie możesz polegać wyłącznie na tym procesie – wiele badań wykazało, że nie dostarcza on tak dużo witaminy, jak to jest potrzebne.

Jej produkcja zależy przede wszystkim od działalności flory bakteryjnej w jelitach, dlatego przyjmowanie antybiotyków prowadzi szybko do jej niedoboru.

Aby uzupełnić niedobór witaminy K2, warto zmienić swoją dietę. Najwięcej tej substancji znajdziesz w nabiale, szczególnie w tym, od krów z wolnego wypasu. Bardzo dużo K2 zawiera wątroba i inne organy zwierzęce, a także wiejskie jajka.

Witamina K2 rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego chude i odtłuszczone produkty zawierają jej bardzo mało. Innym źródłem tej witaminy jest kiszona kapusta, natto (suszona soja) i miso (fermentowana pasta sojowa). Warto jeść naturalne jogurty i kefiry. Zwiększają one ilość bakterii jelitowych, które odpowiadają za produkcję witaminy. Niestety, ale dieta większości osób nie dostarcza odpowiedniej ilości witaminy K2, dlatego konieczne jest jej suplementowanie. Suplementy diety z witaminą K2 znajdziesz na przykład w naszym sklepie internetowym.

Podsumowanie

Minerały działają korzystnie na nasz organizm tylko w towarzystwie witamin. Gdy przyjmujesz magnez, zwykle jest on połączony z witaminą B6. Wapń warto połączyć z witaminą K2 i D3, ponieważ wtedy będziesz miał pewność, że odłoży się on w odpowiednim miejscu.

3 komentarze do “Witamina K2 – Zadbaj o naczynia krwionośne i kości.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.