Przejdź do treści

Suplementy – wsparcie czy zagrożenie?

Na suplementy diety decydujemy się dziś stosunkowo często. Patrząc na to, że z diety często nie jesteśmy w stanie dostarczyć do naszego organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych, minerałów czy witamin jest to zrozumiałe. Wiele osób uważa je za leki, choć trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że suplement nie jest lekiem i nie można go za taki uważać. Otóż suplementy nie są sprawdzone przez lekarzy, a także nie podlegają tak restrykcyjnym przepisom jak leki. Co najgorsze można je wprowadzić na rynek bez żadnego pozwolenia. Taka sytuacja prawna, a także rosnący popyt na suplementy sprawia, że obecnie na rynku jest mnóstwo takich produktów. Jako że często zakupów suplementów dokonujemy pod wpływem chwili i sugerujemy się opinią znajomego czy też reklamą w telewizji nabywamy suplement, nie zapoznając się wcześniej z jego składem, jednocześnie będąc pewnym, że nic nam nie grozi. Czy aby na pewno? Spójrzmy zatem, czego możemy się obawiać.

Przedawkowanie

Najważniejsze jest to, aby danego suplementu nie przedawkować. Jeśli do tego dojdzie, nic wielkiego nam nie grozi, ale z nudnościami czy biegunką możemy mieć do czynienia.

Interakcja z lekami

Szczególnie ostrożnym trzeba być wtedy, kiedy stosuje się jakieś inne leki. Może się bowiem okazać, że lek taki nie może być stosowany w połączeniu z suplementem, który mamy zamiar zażyć.

Obniżenie wchłania innych składników

Nieraz zdarza się, że zastosowanie danego suplementu obniża wchłanianie pozostałych. Warto się zatem wówczas zastanowić, czy go aplikować.

Alergie

Na koniec wspomnijmy o alergiach, bo okazać się może, że suplement, który zastosujemy, wywoła u nas alergię.

2 komentarze do “Suplementy – wsparcie czy zagrożenie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.