Przejdź do treści

Rola wapnia i magnezu w organizmie

Oczywiste jest, że zarówno wapń jak i magnez to dwa podstawowe pierwiastki, które znajdują się w naszym organizmie. Nic w związku z tym dziwnego, że bardzo wiele od nich zależy. Ich niedobory mogą prowadzić do wielu chorób. Sprawdźmy w związku z tym, jakie role odgrywają one w naszym organizmie.

Wapń

Wapń przede wszystkim kojarzy nam się z kośćmi. I oczywiście słusznie, bo podkreślmy, że stanowi on główny materiał budulcowy kośćca. Mimo wszystko na tym jego rola w organizmie człowieka się oczywiście nie kończy, ponieważ poza tym odgrywa on również bardzo ważną rolę w procesach fizjologicznych i biochemicznych.

Magnez

Nie mniej ważny jest oczywiście magnez. Otóż ten przyczynia się między innymi do reakcji metabolicznych przetwarzania białek, cukrów i tłuszczy, a to przecież z ich metabolizmu organizm otrzymuje niezbędną nam do życia energię. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że magnez ma także wpływ na kości i niejako współpracuje z wapniem w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych.

Suplementacja

Jedno jest mimo wszystko pewne. Otóż nie da się ukryć, że oba pierwiastki są niezbędne dla naszego organizmu. Niemniej jednak często zdarza się tak, że nie dostarczamy ich wraz z dietą tyle ile ich potrzebujemy. Wówczas warto jest postawić na suplementy diety, które zawierać będą w sobie wapń i magnez. Dzięki nim możemy łatwo owe niedobory uzupełnić. Suplementy takie znajdziemy dziś w każdej aptece i nabyć je możemy bez recepty.

2 komentarze do “Rola wapnia i magnezu w organizmie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.