Przejdź do treści

NASIONA KONOPI – WARTO POZBYĆ SIĘ UPRZEDZEŃ I POZNAĆ ICH WŁAŚCIWOŚCI

Olej z nasion konopi pochodzi z rośliny, która jest uprawiana głównie dla wartościowych włókien. Nasiona tej rośliny są jadalne i możesz kupić je w wielu miejscach.

Niektóre odmiany konopi zawierają dużo THC, jednak nasiona są pozyskiwane z rośliny, która ma go bardzo mało. Za chwilę dowiesz się, dlaczego ich działanie nie ma nic wspólnego z rośliną, z której pochodzą nasiona.

Sytuację można porównać do poszukiwania opium w nasionach maku – jest go niezauważalnie mała ilość. THC znajduje się głównie w kwiatostanach konopii, a w nasionach jest go śladowa ilość. Jak widzisz, nie da się używać nasion konopi jako narkotyku.

Konopie są znane z tego, że mają niewielkie wymagania i dają duże plony. Niestety, ich uprawa w Polsce jest obłożona dziwnymi obostrzeniami. Nie można hodować nawet odmian, które zawierają bardzo mało THC, chyba, że złożymy specjalny wniosek w Urzędzie Gminy. Na szczęście, nie ma problemu z kupieniem nasion konopi w sklepach zielarskich i internetowych.

Właściwości odżywcze oleju z konopi i ich nasion

Nasiona z konopi zawierają bardzo dużo wartościowych składników odżywczych. Znajdziesz w nich wszystkie niezbędne aminokwasy, dlatego to źródło białka dla wegan i osób, które odżywiają się w stylu raw. To znacznie lepsze białko, niż te, które znajdziemy w soi.

Olej z konopi zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, które muszą znaleźć się w diecie każdego człowieka. Zawierają one także żelazo, potas i magnez, a także są dobrym źródłem błonnika. Wykorzystuje się je także jako źródło antyoksydantów i witaminy E. Zawierają aż 35% białka, natomiast olej z konopi (który możesz kupić także osobno), zawiera ponad 75% NKT. Dla porównania, olej lniany zawiera ich tylko 50%.

To także źródło kwasu gamma-linolenowego, którego nie sposób znaleźć w innych produktach.

Jak wykorzystuje się nasiona konopi w kuchni?

Jak już wspominałem, nasiona konopi to składnik wielu produktów żywnościowych.

Niektóre z tych produktów, takich, jak mleko i mąka, to po prostu odpowiednio przetworzone nasiona. W niektórych lodziarniach świetnie sprzedają się lody z konopi.

Jak smakują konopie? Konopie mają delikatny, orzechowy smak, który można porównać do orzechów piniowych, jednak mają inną strukturę.

Jak wykorzystuje się nasiona konopi?

Można je dodawać na przykład do sałatek, granoli, puddingów i innych deserów. Często dodaje się je do smoothies i batonów energetycznych. Nasiona konopi można dodawać zarówno do pieczenia, jak i spożywać je na surowo. Pasują do potraw na słodko i na słono.

Jeśli zmiksujesz je, otrzymasz pyszne mleko z konopi.

Dlaczego warto jeść nasiona konopne?

Jeśli dbasz o to, jak się odżywiasz i w jakim środowisku żyjesz, nasiona z konopi będą bardzo dobrym uzupełnieniem Twojej diety. Kilka razy spotkałem się ze stwierdzeniem, że konopie to najbardziej wartościowe nasiona na świecie.

Wpływa na to także fakt, że niewiele osób ma uczulenie na konopie, a jest to dziś standardem, jeśli weźmiemy pod uwagę inne zboża. Nasiona konopi dostarczają dużej ilości niezbędnych aminokwasów, które są konieczne dla zachowania zdrowia. Dodatkowo, olej z konopi zawiera bardzo dużo niezbędnych kwasów tłuszczowych. Z właściwości produktów z konopi skorzystają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta.

Warto dodać, że nasiona z konopi są lekkostrawne, co czyni z nich bardzo dobre źródło substancji odżywczych. Można nimi uzupełniać dietę także wtedy (a raczej przede wszystkim wtedy), gdy Twój styl odżywiania jest daleki od ideału. Jeśli wyeliminujesz z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i zastąpisz je kwasami omega-3 i omega-6 pochodzącymi na przykład z konopi, Twój organizm na pewno zyska.

Dzięki nim, można wzmocnić komórki organizmu i poprawić trawienie. Poprawiają one odporność organizmu, a duża ilość NKT poprawia stan układu krwionośnego.

Dużym plusem jest to, że białko z konopi nie ma działania wzdymającego, które możemy zauważyć przy warzywach strączkowych.

Podsumowując – myślę, że warto pozbyć się uprzedzeń związanych z nazwą produktu i włączyć go do naszej diety.

2 komentarze do “NASIONA KONOPI – WARTO POZBYĆ SIĘ UPRZEDZEŃ I POZNAĆ ICH WŁAŚCIWOŚCI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.