Przejdź do treści

Kwas hialuronowy i jego działanie na organizm.

Kwas hialuronowy można kupić w kilku formach. Najwięcej kontrowersji budzą zastrzyki, natomiast naszym zdaniem, równie dobrze skorzystają Państwo z kapsułek z tym składnikiem. Dlaczego kwas hialuronowy pojawia się praktycznie w każdym kremie, a dermatolodzy polecają jego przyjmowanie? Co wpływa na jego wyjątkowe właściwości?

Jakie działanie ma kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy przypomina wyglądem żel. W organizmie wypełnia on wolne przestrzenie, działając jako naturalna ochrona. Kwas hialuronowy ochrania stawy i nerwy, nawilża skórę i włosy. Znajduje się także w oczach. Odkryto go w 1934 roku. Wszystko zaczęło się od japońskiej wioski, w której żyło wiele osób w wieku 80 i 90 lat, którzy nie mieli ani jednej zmarszczki. Mimo podeszłego wieku, nie było tam łysych osób i nikt nie cierpiał na problemy ze stawami. Odkryto, że te osoby jadły dużo soi i tofu, które nasilają wydzielanie estrogenów i sprawiają, że organizm produkuje więcej kwasu hialuronowego.

Dlaczego warto uzupełniać niedobór kwasu hialuronowego?

W organizmie człowieka jest około 15 gram kwasu hialuronowego. Można go znaleźć praktycznie wszędzie. Można łatwo wywnioskować, że ta substancja ma wiele działań. Badania naukowe wykazały, że kwas hialuronowy poprawia nawodnienie skóry, stymuluje wydzielanie kolagenu w skórze, jest antyoksydantem i usuwa wolne rodniki, poprawia elastyczność skóry, wpływa na stawy i tkankę nerwową. Ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To od niego zależy wydzielanie łez.

Jedna trzecia z 15 gram kwasu hialuronowego jest codziennie tracona i organizm musi ją odbudowywać. Wtedy często pojawia się problem. Każdego dnia, produkcja kwasu hialuronowego słabnie, dlatego należy go uzupełniać. Obniżenie ilości kwasu hialuronowego w organizmie jest związane z procesem starzenia się. W wieku około 40 lat, synteza tej substancji jest o połowę niższa, niż powinna być.

Zalety kwasu hialuronowego

Działanie na skórę – praktycznie połowa kwasu hialuronowego jest związana z kolagenem w skórze. Można łatwo wywnioskować, że ma tam bardzo ważną rolę. Kwas hialuronowy może pochłonąć nawet 1000 razy więcej wody, niż sam waży, dlatego jest bardzo dobrym środkiem o działaniu nawilżającym. Żadna inna substancja nie ma takich właściwości. Kwas hialuronowy zmniejsza zmarszczki, wygładza skórę i sprawia, że jest ona o wiele gładsza. Usuwa z komórek zanieczyszczenia, co jest szczególnie ważne w tych rejonach skóry, które cechują się słabym ukrwieniem.

Kwas hialuronowy jest tak samo ważny (a możliwe, że nawet ważniejszy), jak kolagen. Kwas hialuronowy stosuje się jako środek spowalniający starzenie, który eliminuje niedoskonałości skóry i zmarszczki. Nawet, jeśli nie masz problemów ze skórą (bo masz tłustą cerę lub jesteś mężczyzną), kwas hialuronowy jest niszczony przez organizm i musisz dostarczać go z innych źródeł.

Stawy: założę się, że większość z was słyszało, o korzystnym działaniu glukozaminy na stawy. Glukozamina to substancja, która ma za zadanie budować mocniejsze, zdrowsze i bardziej giętkie stawy. Kwas hialuronowy ma podobne działanie – amortyzuje wstrząsy, nawilża stawy i ma działanie stabilizujące. Pomaga usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, które mają działanie zakwaszające i prowadzą do uszkodzenia chrząstki stawowej.

Oczy – kwas hialuronowy znaleziono także w łzach i w płynie, który nadaje im odpowiedni kształt. Kwas hialuronowy jest stosowany szeroko w chirurgii narządu wzroku, na przykład przy leczeniu zaćmy. Na pewno wiesz, że jest wiele odmian kropli z kwasem hialuronowym. Przyczyna zespołu suchego oka zwykle leży gdzie indziej i można go rozwiązać dzięki przyjmowaniu kwasu doustnie.

Ciekawostka – jednym ze źródeł tej substancji jest śluz ślimaka.

Inne problemy

Kwas hialuronowy wpływa także na szybkie leczenie ran, zwiększenie poziomu energii, nawilżenie skóry, wzmacnianie mięśni i układu nerwowego. Naszym zdaniem, większość osób po 40 roku życia powinno przyjmować suplementy diety z tą substancją. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kwasu hialuronowego w formie kapsułek, na przykład z firmy Olimp Labs.

3 komentarze do “Kwas hialuronowy i jego działanie na organizm.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.