Przejdź do treści

Herbata z gojnika – pij ją na zdrowie

Od setek lat mieszkańcy Grecji pili herbatę z kwiatów i łodyżek rośliny rosnącej wysoko w górach. Z tego powodu, nazwano ją herbatką górską. Herbatę wytwarza się z rośliny o łacińskiej nazwie Sideritis scardica, która rośnie na Olimpie. Podobne działanie lecznicze ma także napar z Sideritis purpurea i innych gatunków gojnika.

Przez wiele lat wierzono, że herbata z tych roślin wspiera zdrowie, a dziś, potwierdzono to badaniami naukowymi.

Herbatę z gojnika stosuje się tradycyjnie po to, by pozbyć się problemów z układem oddechowym, zwalczyć grypę i zapobiegać zakażeniom. Herbatka górska wspomaga także żołądek i chroni przed problemami trawiennymi. Roślinę można znaleźć jedynie w wysokich górach, dlatego początkowo pili ją jedynie pasterze. Hipokrates pisał o gojniku w swoich pracach, twierdząc, że wykazuje on najsilniejsze działanie lecznicze wtedy, gdy zaleje się go gorącą wodą. Hipokrates urodził się w 5 wieku przed narodzeniem Chrystusa, co wskazuje na to, jak długo wykorzystuje się gojnik w celach leczniczych.

Co sprawia, że herbata z kwiatów, liści i łodyg tej rośliny, jest tak wartościowa?

Małe, żółte kwiatki i drobne liście gojnika, zawierają kompozycję olejków eterycznych, które dostarczają antyoksydantów. Jednym z nich jest bardzo silnie działający flawonoid – kemferol. Badania na jego temat wskazują, że może być wykorzystywany w takich chorobach, jak białaczka, nowotwory piersi i płuc, a także cukrzyca. Obecnie uważa się, że kemferol to jeden z najskuteczniejszych preparatów stosowanych przy nowotworach.

W gojniku znajdziemy także inne antyoksydanty, jak aglikony, kwas chlorogenowy (znajdujący się także w zielonej kawie), werbaskozydy (o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym) oraz wiele innych składników.

Herbatka górska na przygnębienie i depresję

Hipokrates pisał o tym, że picie herbatki górskiej zapobiega depresji i przygnębieniu. Badania naukowe potwierdziły ten fakt. Składniki, które znajdziemy w herbatce z gojnika, hamują receptory MAO w ludzkim mózgu.

Wysoki poziom monoaminooksydazy jest związany z przygnębieniem, depresją, chorobą Alzheimera i Parkinsona. Inaczej mówiąc, regularne picie herbaty z gojnika wspiera zdrowie psychiczne i pozwala zmniejszyć dolegliwości związane ze starzeniem się. Jeśli cierpisz na przygnębienie lub depresję, picie herbaty z gojnika pozwoli Ci na powrót do normalnego funkcjonowania.

Gojnik a libido

Naukowcy potwierdzili także, że herbatka górska wpływa pozytywnie na libido, natomiast mieszkańcy krajów, w których rośnie gojnik, używają go w tym celu od wieków.

Herbatka z gojnika zawiera dużo potasu i cynku, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu płciowego. Picie tej herbaty uzupełnia niedobór minerałów, które mogą prowadzić na przykład do ciągłego uczucia zmęczenia

Jakie jeszcze właściwości ma gojnik?

Według prof. Różańskiego, gojnik to roślina bezpieczna w użyciu, która pomaga przy:

  • zapaleniu dróg oddechowych

  • problemach z układem moczowym

  • kłopotach z zasypianiem

  • wrzodach żołądka

  • zaburzeniach myślenia i pamięci w starszym wieku

  • zakażeniach grzybami candida (działanie takie same, jak antybiotyków, ale bez wystąpienia oporności)

Jak zaparzyć tę herbatę?

Jej przygotowanie jest bardzo proste. Na jedną porcję bierzemy garść suszu, zalewamy je wodą i gotujemy do wrzenia. W przeciwieństwie do innych herbat ziołowych, nie wystarczy ją jedynie zalać wrzątkiem, ponieważ nie pozwoli to nam na maksymalne skorzystanie z jej właściwości.

Herbata może się gotować przez kilka minut. Następnie odstaw ją na 5 minut i dopiero wtedy, przelej ją do kubka.

Co można dodać do tej herbaty?

Można ją pić bez żadnych dodatków, albo dodając do niej soku cytrynowego i/lub miodu.

Gdzie można kupić tę herbatę?

Herbatkę z gojnika znajdziesz w dobrych sklepach zielarskich. Zwracaj uwagę na to, by surowiec był w formie całych roślin.

7 komentarzy do “Herbata z gojnika – pij ją na zdrowie”

  1. Z czego wynika tak długi czas przygotowywania herbaty z gojnika? Czy wszystkie gatunki gojnika są tak samo wartościowe, czy trzeba szukać tylko sideris Scardica?

    1. Przywiozłam też wiele innych ziół i przypraw.Bezpośrednio kupowane w Pandelejmonas są bardziej aromatyczne i czuć z nich olejki. Bardzo mocno pachną. Robię teraz herbatki zioła i przyprawy dodaję do jedzonka (po grecku, włosku, owoców morza).Pyszności. Miałam wspaniały urlop, popływałam w cudownym słońcu i M.Egejskim, odwiedziłam Olimp i kilka jeszcze wycieczek. Pozdrawiam Zachwycona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.