Przejdź do treści

Enzymy trawienne i ich rola

Każdy z nas zjada różne potrawy, które następnie muszą zostać rozłożone w układzie pokarmowym. Większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że odpowiadają za to enzymy trawienne, których wraz z wiekiem może jednak ubywać. Wówczas nie pomoże nawet i zdrowia dieta, bo kiedy enzymów będzie zbyt mało, to niektóre związki zwyczajnie nie będą mogły być rozłożone. Dlatego też warto jest w takiej sytuacji sięgnąć po suplementy diety, które zapewnią nam odpowiednie działanie przewodu pokarmowego.

Jakie suplementy wybrać?

Obecnie enzymy trawienne występują w wielu suplementach diety. W związku z tym często nie wiemy na jakie postawić. Otóż warto zaznaczyć, że większość z nich zawiera w sobie amylazę, która z kolei ułatwia rozkład skrobi w glukozę. Problem w tym, że u ludzi starszych po spożyciu posiłku i tak poziom glukozy jest już dość wysoki, a jak podkreślają naukowcy, wysoki poziom cukru może prowadzić do chorób naczyniowych, nowotworu, niewydolności nerek i cukrzycowych problemów ze wzrokiem. Odpowiednie będą one natomiast dla osób, które cierpią na określone stany chorobowe, jak na przykład zapalenie trzustki.

Większość osób dorosłych powinna z nich jednak zrezygnować na rzecz suplementów, które zawierają w sobie enzymy wspomagające rozkład białek, błonnika czy dobrych tłuszczów, natomiast nieprzyczyniających się do rozkładu skrobi. Wówczas ta nie będzie się szybko przemieniać w glukozę. Problem w tym, że suplementów zawierających enzymy trawienne bez amylazy na rynku jest niewiele.

2 komentarze do “Enzymy trawienne i ich rola”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.