Przejdź do treści

Dictamnus łączy mitologię z rzeczywistością

dictamnus
Dittany of Crete 
dictamnus

dictamnus

 

…Klikając, wakacje..  7 dni na Krecie, nie miałem pojęcia, że oprócz wspaniałych wakacyjnych wrażeń, przywiozę do Polski, coś więcej niż wspomnienia gorącego lata… ziele dictamusa.

…Spotkałem tam dwie sympatyczne kobiety, Sage i Alex. Na moje pytanie, co powinienem przywieść z wakacji, padła jedna odpowiedź… dictamus. Na moją zdziwioną minę …usłyszałem; „Czy wiesz, że Zeus podarował to zioło dla ludzkości?” Wysłuchałem opowieściowi o cudownym działaniu herbatki z dictamusa. Dictamus, zwany również Dittany jest tradycyjnie używany na Krecie. Słuchając opowieści padło następne pytanie: „Czy wiesz, że ludzie na Krecie, nie wiedzą co to wylew, atak serca czy rak?”…Zaintrygowany tą wiadomością udałem się wraz a Alex, do sklepu po herbatkę. Zaopatrzony w ziele dictamusa, wraz ze swoją ukochaną, która mi towarzyszyła, udając się do hotelu usłyszałem: „…zaparz herbatkę dziś wieczór, to afrodyzjak, magiczne ziele dla dwojga” …

Teraz fakty; Według; http://www.ladygreen.gr Herbatka górska (w skład której wchodzi dictamus) może skutecznie przyczynić się do przeciwdziałania zaćmy i zakrzepicy. Wg. tej samej strony Dictamus (Burning bush) jest tradycyjnie stosowany, przez osoby skarżące się na wrzody żołądka. Wg. przeprowadzonych doświadczeń, zawarty w olejku dittany (diktamus znany jest pod kilkunastoma nazwami) karwakrol i tymol, mają potężne działanie antyseptyczne i przeciwskurczowe. Właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze tymolu i karwakrolu były znane już w W starożytnym Egipcie (źródło: wikipedia). Wg w/w strony wywar z dictamusa pomocny jest przy bólach głowy. Stosowany jest przy paradontozie, Olejek zawarty w zielu jest składnikiem naturalnej pasy do zębów, zastępując kontrowersyjny fluor.

Trochę o samej roślinie. Ten endemiczny gatunek występuje tylko na Krecie, porasta niedostępne górskie zbocza. Dorasta do ok 40 cm, ma aksamitne liście, różowe kwiaty i jak pisze Pliniusz: „zapach tego co boskie”. Roślina posiada tak wielką ilość olejków eterycznych, że potrafi się zapalić od słońca (samozapłon), stąd nazwa burning bush (gorejący krzew). O dictamusie i jego cudownych właściwościach, pisał także uczeń Arystotelesa, Teofrast.

Na bóle głowy i zębów, dobrze robi żucie liści dictamusa (źródło: http://amanpoiare.blogspot.com). Zwalcza również nieświeży oddech i pomaga w leczeniu zapalenia dziąseł. Wraz z aloesem, jest składnikiem odżywek do włosów, np. http://www.ofarmakopoiosmou.gr

Na stronie: http://kartaygeias.net możemy przeczytać: Dittany jest znane od czasów minojskich jako jedno z ziół, które były używane przez lekarzy w czasach starożytnych, aby leczyć rany i zmniejszyć ból. Wywar z dictamo: zaparzyć 10 do 15 g ziela na pół litra wody. Mówi się również, że ból głowy może ustąpić, jeśli żuje się długo doctamusa. Hipokrates podawał diktamusa, podczas porodu. Na greckich posągach Artemida, przedstawiana jest z wieńcem z ziół na głowie, te zioła to gałązki dictamusa.

W 2003 roku podczas konferencji: „Seven Countries Study” (badając dietę śródziemnomorska) stwierdzono: … że śmiertelność z powodu chorób układu krążenia i nowotworów na Krecie, była mniejsza niż gdzie indziej(http://www.westonaprice.org ), a herbatka z dictamusa jest tam tradycyjnym napojem, a oliwki i oliwa z oliwek tradycyjnie stosowana. i tu powiem ci kilka słów o oliwie z oliwek. Jakość oliwy z oliwek, określana jest stopniem kwasowości.

Prawdziwa dobra oliwa oznaczona jest:

0,2 – bardzo dobra oliwa, polecana do sałatek

0,3 – dobra oliwa nadaje się do sałatek i do smażenia

Jako ciekawostkę podam, że oliwa powyżej 1,0 używana jest na Krecie tylko do produkcji kosmetyków, natomiast oliwa w naszych sklepach z oznaczeniem „extra virgin” ma zawartość poziom kwasowości do 0.8 🙁

wracam do tematu:

Dictamus … nadaje się na bóle głowy, a dictamusowi przyznaje się dzisiaj wiele właściwości leczniczych; przeciwko bólom w brzuchu, ospałości układu pokarmowego, bólom głowy, podczas brak miesiączki, przy chorobach macicy. i na ogólne wyczerpanie organizmu. Za korzystne uznaje się, działanie w przypadku chorób układu nerwowego i szkorbutu (http://www.proionta-tis-fisis.info ).

Dictamus, to bogate źródło polifenoli, jest jednym z najlepszych ziołowych antyoksydantów (http://www.proionta-tis-fisis.info ).

Gorejący krzew to również najrzadsze zioło w Grecji. Rośnie tylko na Krecie. Zostały przeprowadzone próby, aby uprawiać i pielęgnować go w innych częściach Grecji, ale nie powiodło się. Kilka lat temu posadzono rośliny na wyspie Evia. Pierwszy raz, wydawało się, że jest sukces, roślina ukorzeniła się. W ciągu trzech miesięcy roślina żyła (jakby w stagnacji), a następnie zanikła, jakby pogrążona w glebie. (http://52dim-irakl.ira.sch.gr)

Zebrałem te informację, ponieważ trudno dzisiaj jest znaleźć w jednym miejscu kompleksową informacje o znanych ziołach, a o tak rzadkich ziołach jak dictamus wiadomo jest naprawdę mało.

http://abc-zdrowie.pl/origanum-dictamnus/

2 komentarze do “Dictamnus łączy mitologię z rzeczywistością”

  1. w artykule : Dictamnus łączy mitologię z rzeczywistością, wielokrotnie błędny opis: Dictamnus to dyptam, powinno być wszędzie Dictamus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.