Przejdź do treści

NIESAMOWITE WŁAŚCIWOŚCI CZYSTKA

Jeszcze kilka lat temu czystek był stosowany przede wszystkim przez osoby, które borykały się z boreliozą, poważną chorobą pokleszczową. W sieci można spotkać wypowiedzi osób, które dzięki niemu całkowicie wyleczyły się z tej choroby, mimo tego, że lekarze nie dawali im szans.

Z czasem czystek zyskał na popularności, ponieważ ludzie, którzy go przyjmowali, zobaczyli jego korzystny wpływ na zwalczanie innych

Czystek to zioło, które wyróżnia się dużą zawartością polifenoli. Te substancje spotykamy także w herbacie, winogronach, oliwie z oliwek i yerba mate. Co sprawia, że to właśnie czystek wykazuje tak wyjątkowe właściwości?

Sposób na wolne rodniki

Czystek charakteryzuje się dużą ilością polifenoli, przez co jego działanie antyoksydacyjne (czyli likwidowanie szkodliwego działania wolnych rodników) jest wyjątkowo silne.

Wolne rodniki mają wpływ na starzenie organizmu i powstawanie nowotworów, mogą się przyczyniać także do powstawania stanów zapalnych i innych problemów zdrowotnych. Polifenole, które znajdziesz w czystku, są sposobem na zmniejszenie tempa odkładania się blaszki miażdżycowej (także związaną z działaniem wolnych rodników) i wspieranie odporności.

Czystek jest znany także jako środek, który wspomaga walkę z bakteriami, wirusami i grzybami, dlatego warto go pić wtedy, gdy zachodzi podejrzenie występowania grzybicy. Skorzystają z niego także osoby, które często się przeziębiają.

Czystek na problemy ze skórą

Czystek stosuje się zarówno do wewnątrz, jak i w formie okładów na skórę. Picie herbaty z czystka pozwala na:

  • Ograniczenie występowania zmian trądzikowych – nie tylko oczyszcza organizm, ale także odkaża skórę i normuje pracę układu pokarmowego.
  • Zmniejszenie częstotliwości opryszczki – ze względu na działanie przeciwwirusowe i wzmacniające organizm.
  • Poprawienie stanu skóry – czystek w formie naparu i olejek z czystka działa jak tonik, zmniejszający stany zapalne i zaczerwienienia. To bardzo przydatne działanie dla osób, które mają skórę naczynkową.
  • Hamuje starzenie skóry skuteczniej niż krem – wpływają na to antyoksydanty.
  • Zmniejszenie objawów atopowego zapalenia skóry – dzięki działaniu antybakteryjnemu i ściągającemu.
  • Przyśpieszanie gojenia skóry – czystek usuwa bakterie i ma działanie ściągające, dlatego dzięki niemu można przyśpieszyć gojenie ran.
  • Usuwanie grzybicy – z uwagi na to, że ma silne działanie przeciwgrzybicze

 

Jakie jeszcze działanie przypisuje się czystkowi?

Badania nad tą niesamowitą rośliną cały czas trwają, a szczególną uwagę zwraca się na jego działanie przeciwzapalne. Być może za kilka lat powstaną z niego preparaty, które będą wspomagały pracę stawów lub mięśni.

Jest nadzieja na to, że czystek będzie można wykorzystać w leczeniu reumatyzmu i zmian, które pojawiają się u osób starszych. W ten sposób wykorzystuje się go w tradycyjnej medycynie tureckiej i innych krajów.

W XXI wieku dużym niebezpieczeństwem dla ludzi są wirusy, dlatego wielu ludzi pokłada nadzieję w czystku. Ma on silniejsze działanie niż wiele leków działających przyczynowo. Kolejnym zastosowaniem może być leczenie dolegliwości żołądkowych, wywoływanych przez wirusy („grypa żołądkowa), które są szczególnie niebezpieczne u małych dzieci.

Leczenie chorób wirusowych sprawia dziś jeszcze więcej problemów niż bakteryjnych, a czystek jest jedną z niewielu roślin, która wykazuje właśnie działanie przeciwwirusowe.

Pierwszy łyk herbatki z czystka pozwala na poznanie jego ściągających i odkażających właściwości – smakuje nieco jak szałwia. Wynika to z zawartości polifenoli, które odkażają gardło i pozwalają na szybkie pozbycie się bólu i to w naturalny sposób. Może pomóc także przy chorobach dziąseł lub stanach zapalnych gardła.

Podsumowanie

Ta roślina jest stosowana od stuleci, dlatego jej działanie jest bardzo dobrze poznane. Większość ziół, w tym także czystek, nie działa tak silnie jak leki, ale nie ma także skutków ubocznych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ich stosowanie profilaktyczne.

4 komentarze do “NIESAMOWITE WŁAŚCIWOŚCI CZYSTKA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.