Przejdź do treści

Czym są zdrowe tłuszcze?

Uważasz, że tłuszcze to samo zło? Jeśli tak to jesteś w błędzie. Oczywiście potocznie przyjmuje się, że tłuszcze są złe, ale są też takie, bez których nie moglibyśmy żyć. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, które tłuszcze możemy uznać za dobre, a od których raczej się wstrzymać. Na pewno do tych drugich zaliczyć możemy olej palmowy, bo w połowie składa się on z tłuszczów nasyconych. Z pewnością myślicie, że nas olej palmowy nie dotyczy. Otóż mylicie się, bo jeśli na etykiecie macie napisane „olej roślinny”, to niemal na pewno chodzi właśnie o palmowy. Przejdźmy jednak do tłuszczów korzystnych dla naszego organizmu.

Co jeść?

Najważniejsze jest to, aby w dużej ilości konsumować produkty, które zawierają w sobie kwasy omega-3. Tych wiele znajdziemy w rybach morskich, które powinny być świeże, bo wówczas mają ich w sobie najwięcej. Dlatego też ryby powinny być jednym z podstawowych składników naszej diety. Co jeszcze?

Otóż bardzo dobrze wypadają tutaj również orzechy, zwłaszcza orzechy włoskie. Poza nimi nie powinniśmy stronić także od pestek dyni czy słonecznika, a także migdałów.

Na koniec zostawiliśmy sobie olej, a więc produkt, który w naszej kuchni wykorzystywany jest często. Najlepiej jeżeli będzie to olej rzepakowy lub olej lniany. Olej rzepakowy ma mniej od oliwy kwasów nasyconych, a znacznie więcej kwasów omega-3. Ten drugi zawiera w sobie natomiast ich aż 53%. Nie należy natomiast przesadzać z olejem kukurydzianym, słonecznikowym, czy też przygotowanym z pestek winogron.

2 komentarze do “Czym są zdrowe tłuszcze?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.