Przejdź do treści

Czy zioła są bezpieczne?

Medycyna niekonwencjonalna nabiera na znaczeniu, co oczywiście nie dziwi. Wszak stosowanie ziół i leków stworzonych na bazie ekstraktów roślinnych jest równie skuteczne jak i leki konwencjonalne. Niemniej jednak także i przy zażywaniu ziół trzeba zachować ostrożność. Wielu wydaje się, że zioła w żadnym wypadku nie mogą nam zaszkodzić, bo są to przecież produkty naturalne. Owszem jest to prawda, ale prawdą jest również i to, że zioła takie podawane w nieodpowiednich ilościach mogą wywoływać skutki uboczne, nie mówiąc już o tym, że niektórych z nich w ogóle nie wolno jest nam zażywać.

Konsultacja z lekarzem

Żaden lekarz nie będzie nas odwodził od stosowania ziół, ale zawsze ich zażywanie trzeba z nim przedyskutować. Jest to bardzo ważne, jeśli zażywamy jakieś leki konwencjonalne, bo zdarza się, że zioła wchodzą z niektórymi z nich w reakcje, co może być dla nas niebezpieczne. Trzeba mieć na uwadze, że co jest dobre dla jednego, nie musi pomóc drugiemu.

Ciąża, nadciśnienie tętnicze, …

Szczególną ostrożność powinny tutaj zachować kobiety, które są w ciąży. Te nie mogą zażywać wszystkich ziół. Mają tu znacznie bardziej ograniczone pole aniżeli pozostali. Dla przykładu podajmy, że nie powinny sięgać po aloes. Obok ich zaszkodzić on może również osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym czy też osłabionymi naczyniami krwionośnymi, nie mówiąc już o tym, że jego długotrwałe jego stosowanie nie tylko może uszkodzić wątrobę, ale także doprowadzić do niedoboru wielu pierwiastków, takich jak na przykład potas czy sód.

2 komentarze do “Czy zioła są bezpieczne?”

  1. Prawda. Nie powinni po niego sięgać chorzy na marskość wątroby, a także osoby zmagające się ze stanami zapalnymi układu pokarmowego i nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.