Przejdź do treści

Czy wiesz, że są dwa typy witaminy D, i że nie można ich stosować zamiennie?

W rzeczywistości, przyjmowanie niewłaściwej witaminy, może Ci przynieść więcej szkody niż pożytku…

W tabletkach oznaczonych jako witamina D, często można znaleźć słabo przyswajalną, syntetyczną witaminę D2.

To nie jest forma produkowana przez Twój organizm w odpowiedzi na słońce lub bezpieczną ekspozycję solarium, którą jest witamina jedynie D3 .

Analiza bazy danych Cochrane porównała wskaźniki śmiertelności ludzi, którzy przyjmowali witaminę D2, w porównaniu do tych, którzy przyjmowali D3, formę naturalnie wytwarzaną przez organizm. Dzięki tym badaniom udało się wskazać różnice między tymi dwoma formami.

Analiza 50 badań, które objęły w sumie 94,000 uczestników, wykazała 6% spadek względnego ryzyka wśród tych, którzy stosowali witaminę D3 i 2% wzrost względnego ryzyka chorób wśród tych, którzy stosowali D2.

Różnica między uzupełnianiem witaminy D2 i D3

Pogląd, że witaminy D2 i D3 mają takie samo działanie, został oparty na dziesiątkach lat badań nad profilaktyką krzywicy u niemowląt. Dziś wiemy znacznie więcej o witaminie D, a przedstawione badanie oferuje ważne poparcie dla przyjmowania witaminy D3, gdy musisz przyjmować suplement w formie doustnej. To witamina tego samego typu, co ta, która wytwarza się w organizmie pod wpływem słońca.

Wyższe zapotrzebowanie na witaminę D3 mają:

 • Niemowlęta (dlatego podaje się im witaminę syntetyczną)

 • Dzieci (lekarz może zalecić podawanie witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym, lub przez cały rok).

 • Osoby otyłe

 • Kobiety karmiące piersią i w ciąży

Suplementy z witaminą D występują w dwóch formach:

 • Ergokalcyferol (witamina D2)

 • Cholekalcyferol (witamina D3)

Zalecamy dostarczanie witaminy D z bezpiecznej ekspozycji na słońcu (lub solarium), ponieważ jest ona jeszcze lepsza od w formie suplementów diety.

Zajmę się tym bardziej za chwilę, ale najpierw przyjrzyjmy się różnicom między tymi dwoma typami witaminy D. Oprócz prezentowanych wyników, że witamina D3 zmniejsza ryzyko zgonu o 6%, podczas gdy D2 faktycznie zwiększa ryzyko zgonu o 2%, te dwa typy różnią się w następujący sposób:

Według najnowszych badań, D3 ma 87 % większy potencjał w pozyskiwaniu i utrzymywaniu stężenia witaminy D oraz wytwarza od 2 do 3 razy większe magazynowanie witaminy D, niż robi to D2.

Niezależnie od tego, której formy używasz, twój organizm musi przekształcić ją w bardziej aktywną formę, a witamina D3 jest przekształcana 500% szybciej niż witamina D2.

Witamina D2 ma również krótszy okres przydatności do spożycia, a jej metabolity słabo wiążą się z białkami, ograniczając jej skuteczność.

Co powiesz na dietetyczne źródła? Witamina D pochodzenia zwierzęcego kontra pochodzenia roślinnego

Oprócz brania doustnie suplementów witaminy D, możesz również uzyskać małe ilości witaminy D ze swojej diety. Nie wszystkie źródła zapewniają ten sam rodzaj witaminy D. Roślinne źródła dostarczają Ci D2, natomiast korzystniejsza witamina D3 może być tylko ze źródeł pochodzenia zwierzęcego, takich jak:

 • Ryby, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk i sardynki

 • Żółtko

 • Surowe mleko o dużej zawartości tłuszczu

 • Wątroba

 • Sery dojrzewające

 • Niektóre oleje roślinne

Niestety, ale większość źródeł tej witaminy (ryby, podroby), wiąże się także ze sporą ilością zanieczyszczeń i należy podchodzić do ich spożywania z rozsądkiem.

Witamina D3 w formie syntetycznej jest dodawana czasami także do mleka.

Jeżeli pijesz mleko surowe, wówczas dostajesz naturalnie występującą witaminę D w tłuszczu mlecznym. Należy pamiętać, że choć mleko może zawierać dodatek tej witaminy, inne produkty mleczne takie jak sery i lody, nie są o nią wzbogacane. Często nie jest to konieczne, z uwagi na znacznie wyższą zawartość tłuszczu w tych produktach.

Jeśli chcesz zapewnić sobie odpowiednią ilość witaminy D3, powinieneś jak najczęściej wychodzić na słońce. Gdy Twoja praca Ci na to nie pozwala, powinieneś przynajmniej zaplanować urlop w słonecznym miejscu.

4 komentarze do “Czy wiesz, że są dwa typy witaminy D, i że nie można ich stosować zamiennie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.