Przejdź do treści

Chudnij z L-karnityną

O L-karnitynie w dalszym ciągu wiele z nas wie zbyt mało. Szkoda, bo jak się okazuje, jest to substancja niezbędna dla naszego organizmu. Tym bardziej że L-karnityna sprawdza się także doskonale w procesie odchudzania, gdyż spala także tłuszcz. Dawniej stosowali ją przede wszystkim sportowcy. Dziś jest ona już jednak polecana wszystkim, komu zależy na tym, aby zrzucić zbędne kilogramy.

Czym jest L-karnityna?

Zacznijmy od tego, że karnityna została odkryta w roku 1905 w tkance mięśniowej. Stąd tez jej nazwa, bo „carnis” znaczy mięso. Sama karnityna to substancja witaminopochodna występująca w dwóch postaciach – D i L. Pierwsza z nich jest nieaktywna, druga natomiast to owa L-karnityna, która wykazuje działanie fizjologiczne i terapeutyczne.

Organizm każdego z nas sam syntezuje niewielką jej ilość, ale tylko w około 25%. Resztę należy natomiast dostarczyć z diety.

Odchudzanie

L-karnityna znakomicie sprawdza się w procesie odchudzania, bowiem przyspiesza procesy metabolizmu tłuszczów. Poza tym jest niezbędna do transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Tam natomiast tłuszcze ulegają spalaniu, a w jego wyniku wytwarzana jest energia, która jest niezbędna do realizacji naszych funkcji życiowych.

Gdzie znajdziemy L-karnitynę?

Jak już wspomnieliśmy, L-karnityna musi być do organizmu dostarczana przede wszystkim z żywności. Najwięcej znajdziemy jej w wołowinie, baraninie czy wieprzowinie. Poza tym znajduje się jeszcze w drobiu, rybach czy nabiale. Niewiele jest jej natomiast w warzywach i owocach.

2 komentarze do “Chudnij z L-karnityną”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.