Przejdź do treści

Certyfikowana żywność i kosmetyki

  Tanie, czy bio – dlaczego warto postawić na certyfikowaną żywność i kosmetyki?

  Wiele osób zastanawia się nad zakupem produktów bio, ale nie wie do końca, jakie mają one właściwości i dlaczego, będą one lepszym wyborem, od zwykłych. Certyfikat bio oznacza w większości przypadków, że produkt powstał bez użycia „nowoczesnych” metod uprawy, takich, jak stosowanie chemicznych nawozów i oprysków, nie został wyhodowany z nasion GMO, ani nie był poddany działaniu promieniowania.

  Produkty bio zwykle mają znacznie wyższą wartość odżywczą od zwykłych, ponieważ powstają zgodnie z naturą. Przykładowo, jabłka bio, zawierają więcej błonnika, witamin i minerałów od jabłek, które są dostępne w supermarketach.

  Naturalna produkcja wpływa na zmniejszenie ilości plonów i wolniejszy wzrost zwierząt, co jest jednym z czynników, który przekłada się na wyższą cenę produktu. Okazuje się jednak, że ten wydatek jest bardzo opłacalny, bo naturalnie otrzymywane owoce i warzywa, a także produkty pochodzenia zwierzęcego, są zdrowsze i bardziej odżywcze.

  Podobnie jest z kosmetykami bio – produkty z certyfikatem, zamiast substancji chemicznych (które często prowadzą do uczuleń), będą zawierały naturalne oleje i witaminy, które łatwo się wchłaniają.

  Najważniejszym wyznacznikiem tego, czy dany produkt można określić jako bio, jest odpowiednie oznaczenie na opakowaniu. Tak zwany „ekoliść” daje pewność, że produkt Ci nie zaszkodzi, natomiast samo oznaczenie, takie, jak „produkt ekologiczny”, nie jest potwierdzeniem, że tak jest w rzeczywistości.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.