Przejdź do treści

Beta-karoten – bezpieczne opalanie.

Jerzy Zięba w swojej książce „Ukryte terapie” bardzo ciekawie pisze na temat opalania. Według niego, jest ono konieczne do zachowania odpowiedniego poziomu witamin, jednak większość osób albo wcale nie wychodzi na słońce, albo opala się „na brązowo”. Wpływa to na jeszcze większe ograniczenie produkcji witaminy D. Autor wspomina o tym, że dobrym rozwiązaniem jest ekspozycja na silne słońce około godziny 12, ale tylko wtedy, gdy poprzedzimy je przyjęciem sporej dawki antyoksydantów.

Jednym z nich jest beta-karoten, pomarańczowo-czerwony barwnik, który znajdziesz w wielu owocach i roślinach. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i nawiązuje oczywiście do marchewki (carota). W 1831 wykrystalizowano beta-karoten i w takiej formie jest dodawany na przykład do soków.

Jego strukturę chemiczną odkryto w roku 1907. Szybko zrobił furorę, szczególnie, jako preparat przyjmowany w lecie.

Bezpieczne źródło witaminy A

Dlaczego beta-karoten jest tak wartościowy? To proste – w organizmie powstaje z niego witamina A. Oczywiście, możesz ją przyjmować w czystej formie, ale jej wadą jest to, że gdy jest dostarczana w nadmiarze, może się kumulować. Beta-karoten także kumuluje się, ale w przeciwieństwie do witaminy A, nie ma żadnych działań ubocznych.

Beta-karoten na opalanie

To także potężny antyoksydant – tutaj przechodzimy do tematu opalania. W czasie kąpieli słonecznej, jesteśmy narażeni na powstawanie wolnych rodników. Są one przyczyną nowotworów, chorób serca i starzenia. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko tych chorób, przyjmuj beta-karoten.

Duża dawka tej substancji będzie zapobiegała uszkodzeniom skóry i pozwoli Ci na dłuższą ekspozycję na zdrowe słońce. W ten sposób uzupełnisz zapasy energii i wzmocnisz kości.

To doskonałe uzupełnienie diety osób, które często przebywają na słońcu – na przykład sportowców. Niestety, ale wielu z nas dba o ochronę słoneczną tylko wtedy, gdy „idzie się opalać”. Gdy po prostu wychodzimy na spacer w środku dnia, nie pamiętamy o kremie. Z tego powodu, warto zacząć przyjmować beta-karoten, chroniący organizm przez cały czas.

Szukasz sposobu na piękną opaleniznę?

Ta substancja wpływa także na wydzielanie komórek barwnikowych, dzięki czemu opalenizna prezentuje się znacznie ładniej i dłużej się utrzymuje. To dobra informacja na przykład dla osób, które chcą wyjechać do ciepłych krajów. Suplementację beta-karotenem zaczynamy na kilka tygodni przed wyjazdem, dzięki czemu utrwalimy ją na dłuższy czas.

Beta-karoten powinny przyjmować szczególnie osoby, które często ulegają poparzeniom słonecznym, dzięki czemu będą one występowały znacznie rzadziej. Niektórzy ludzie nazywają go „kremem przeciwsłonecznym” przyjmowanym do wewnątrz. Jeśli Twoja dieta nie jest dobrze zbilansowana i nie przyjmujesz wystarczającej ilości beta-karotenu, musisz uzupełniać jego niedobór za pomocą tabletek.

Nie bez powodu prowitamina A jest stosowana jako składników kremów – nadaje skórze ładny koloryt i spowalnia starzenie. Naszym zdaniem, lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie odpowiedniej dawki beta-karotenu w formie naturalnej lub w kapsułkach.

Opalenizna wygląda dobrze tylko na jędrnej, zdrowej skórze, a beta-karoten to jeden ze sposobów na jej zachowanie.

Jeśli przyjmujesz zbyt dużo beta-karotenu, odkłada się on w tłuszczu i skórze, ale nie ma to żadnych negatywnych skutków, oprócz żółtego koloru skóry. Ten efekt, pojawiający się na nosie, palcach dłoni i podeszwach stóp, szybko mija.

Działanie beta-karotenu na skórę

Beta-karoten jest stosowany w dermatologii jako środek zmniejszający objawy chorób skóry wynikających z ekspozycji na światło. Poprawia także stan skóry u osób, które mają reakcje fotoalergiczne po niektórych lekach (takich, jak dziurawiec).

Jego kolejnym działaniem jest ochrona wzroku – chroni oczy przed niekorzystnym promieniowaniem.

Nie zapominaj, że beta-karoten wchłania się jedynie w obecności tłuszczu, dlatego tabletki przyjmujemy w czasie posiłku.

Ostatnia uwaga – przyjmowanie beta-karotenu przez palaczy powinno być skonsultowane z lekarzem.

2 komentarze do “Beta-karoten – bezpieczne opalanie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.