WITAMINA K2 – ZADBAJ O NACZYNIA KRWIONOŚNE I KOŚCI

Większość osób nawet nie słyszało o witaminie K2 – niewiele mówi się o niej w mediach, co prowadzi u wielu osób do niedoborów.

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego warto zapoznać się z jej właściwościami.

Tę substancję odkryto w roku 1929 roku i od razu zwrócono uwagę na to, że ma ona wpływ na krzepnięcie krwi. Wykazano także powiązanie niedoboru witaminy K2 z różnymi chorobami.

Jaki wpływ na witamina K2 na organizm?

Witamina K2 ma wpływ na przyswajanie wapnia z pokarmu. Wzmacnia kości i sprawia, że proteiny transportują wapń do tych tkanek, gdzie jest najbardziej potrzebny.

Dzięki temu można uniknąć skupiania się wapnia tam, gdzie nie powinien się znajdować, czyli w naczyniach krwionośnych. Według badań przeprowadzonych w Rotterdamie, witamina K2 pozwala na zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż o 57%.

Badania przeprowadzano zarówno na kobietach, jak i na mężczyznach. Działanie witaminy K2 jest znacznie silniejsze, niż K1, dlatego nie można ich utożsamiać ze sobą.

To bardzo ważne dane, ponieważ każdego roku około 14 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób naczyniowych.

Działanie witaminy K2 na kości

W Polsce na osteoporozę choruje około 3 miliony osób – wiele z tych problemów może być spowodowanych niedoborem witaminy K2. Badania, w których w ciągu 3 lat zbadano 24 kobiety po menopauzie pokazały, że ta witamina ma korzystny wpływ na gęstość kości.

Badania powtórzono z podobnymi rezultatami także w Japonii. Przyjmowanie witaminy K2 zmniejsza ryzyko złamania kręgosłupa (60%), kości biodrowej (77%) i innych kości o 81%.

W tej chwili coraz więcej lekarzy zaleca zwiększenie ilości przyjmowanego wapnia, jednak może być to niewystarczające, do zmniejszenia ryzyka złamań. Dopiero połączenie wapnia i witaminy K2 wpływa na to, że ten minerał odkłada się w kościach i zwiększa ich gęstość. Już dziś warto przyjmować te dwie substancje jednocześnie.

Witamina K2 poprawia stan zębów i wpływa na zmniejszenie ryzyka nowotworów

Witamina K2 wpływa nie tylko na kości, ale także na stan zębów. Aktywuje ona działanie osteokalcyny, która jest niezbędna do zachowania odpowiedniego stanu szkliwa i kości. Według nowych doniesień, witamina A, D i K2 działają synergistycznie, wspomagając układ kostny.

Badania wykazały także, że przyjmowanie witaminy K2 pozwala na znacznie zmniejszenie ryzyka występowania nowotworu prostaty (63%). Takiego działania nie ma witamina K2.

Gdzie znajdziemy tę witaminę?

Organizm człowieka jest w stanie syntetyzować witaminę K2, co jest bardzo przydatne, ponieważ zachodnia dieta nie dostarcza jej odpowiednich ilości. Jeśli chcesz zachować swoje kości w odpowiednim stanie, nie możesz polegać wyłącznie na tym procesie – wiele badań wykazało, że nie dostarcza on tak dużo witaminy, jak to jest potrzebne.

Jej produkcja zależy przede wszystkim od działalności flory bakteryjnej w jelitach, dlatego przyjmowanie antybiotyków prowadzi szybko do jej niedoboru.

Aby uzupełnić niedobór witaminy K2, warto zmienić swoją dietę. Najwięcej tej substancji znajdziesz w nabiale, szczególnie w tym, od krów z wolnego wypasu. Bardzo dużo K2 zawiera wątroba i inne organy zwierzęce, a także wiejskie jajka.

Witamina K2 rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego chude i odtłuszczone produkty zawierają jej bardzo mało. Innym źródłem tej witaminy jest kiszona kapusta, natto (suszona soja) i miso (fermentowana pasta sojowa). Warto jeść naturalne jogurty i kefiry. Zwiększają one ilość bakterii jelitowych, które odpowiadają za produkcję witaminy. Niestety, ale dieta większości osób nie dostarcza odpowiedniej ilości witaminy K2, dlatego konieczne jest jej suplementowanie. Suplementy diety z witaminą K2 znajdziesz na przykład w naszym sklepie internetowym.

Podsumowanie

Minerały działają korzystnie na nasz organizm tylko w towarzystwie witamin. Gdy przyjmujesz magnez, zwykle jest on połączony z witaminą B6. Wapń warto połączyć z witaminą K2 i D3, ponieważ wtedy będziesz miał pewność, że odłoży się on w odpowiednim miejscu.

No votes yet.
Please wait...

← Previous post

Next post →

3 Comments

 1. judyta45

  Super artykuł 🙂 Wiele się dowiedziałam

  No votes yet.
  Please wait...
 2. Ciekawe informacje 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
 3. władysława

  Lekarz polecił mi spożywanie tej witaminy, naprawdę działa

  No votes yet.
  Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *