ORIGANUM DICTAMNUS – SKARB Z KRETY

Z Krety pochodzi kilka bardzo ciekawych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. W cieniu bardzo popularnego czystka jest origanum dictamnus, nazywany także herbatką kreteńską, kreteńskim oregano lub diktamusem. Warto przyjrzeć się mu bliżej, ponieważ ma on bardzo ciekawe właściwości. W naturze rośnie jedynie w najbardziej niebezpiecznych okolicach, na skałach.

Wykorzystanie w kuchni

Oregano kreteńskie wykorzystuje się raczej w formie herbatki, natomiast w kuchni jest ważnym gościem. Rdzenni mieszkańcy Krety wykorzystują dictamus do aromatyzowania alkoholi. Jego wykorzystanie w kuchni jest ograniczone, bo zioło ma ostry smak i ma włochate łodygi. Na działanie oregano kreteńskiego wpływa bardzo duża zawartość olejków eterycznych, przede wszystkim tymolu.

Jakie właściwości ma dictamnus?

Nazwa tego zioła oznacza miłość, co świadczy o tym, że jest ono afrodyzjakiem. Poniżej wymienię w skrócie zastosowania – zarówno te tradycyjne, jak i udowodnione naukowo.

 • Leczenie bólu gardła
 • Pomocniczo przy chorobach kobiecych
 • Przy rwie kulszowej (w formie maści)
 • Na reumatyzm
 • Na kaszel i gardło (w połączeniu z miodem)
 • Na leczenie wrzodów żołądka
 • Przeciwbakteryjne na rany i schorzenia skóry
 • Jako środek kosmetyczny, spowalniający starzenie skóry
 • Łagodząco na bóle głowy

Moim zdaniem, dictamus to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które lubią takie zioła, jak oregano czy bazylia. Jego działanie jest jeszcze silniejsze.

O tym, jak wartościowa jest roślina, świadczy fakt, że na Krecie była ona wręczana zamiast bukietu dla narzeczonej. Było to duże wyzwanie, bo zerwanie dictamnusa wymaga ryzyka – roślinę można znaleźć tylko na niebezpiecznych skałach.

Z Krety pochodzi kilka bardzo ciekawych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. W cieniu bardzo popularnego czystka jest origanum dictamnus, nazywany także herbatką kreteńską, kreteńskim oregano lub dictamusem. Warto przyjrzeć się mu bliżej, ponieważ ma on bardzo ciekawe właściwości. W naturze rośnie jedynie w najbardziej niebezpiecznych okolicach, na skałach.

← Previous post

Next post →

3 Comments

 1. basia12

  Ale super 🙂 chyba zacznę używać w kuchni 🙂

 2. kamila12

  Super artykuł 🙂

 3. mariaST

  Gdzie można kupić takie oregano?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *